#PRNMelaka: BN menang besar, PKR hilang lebih separuh, PN hancur #pakdin.my

Barisan Nasional (BN) dijangka membentuk kerajaan negeri selepas hampir pasti membentuk dua pertiga majoriti pada Pilihan Raya Negeri (PRN) Melaka hari ini selepas 12 hari berkempen.

Berdasarkan keputusan tidak rasmi, gabungan itu sedang mendahului kedudukan di 20 kerusi termasuk memenangi tujuh kerusi secara rasmi antaranya Tanjung Bidara dan Asahan, menewaskan Pakatan Harapan (PH) dan Perikatan Nasional (PN)

Dalam pada itu, pencapaian PKR dan Amanah dijangka lebih buruk dalam PRN kali ini berbanding DAP.

Keputusan tidak rasmi menunjukkan PKR kehilangan kerusi Machap Jaya yang dimenangi pada 2018 diwakili Ginie Lim yang digugurkan sebagai calon dalam PRN kali ini.

Sementara itu, Ketua Penerangan PKR Shamsul Iskandar Akin kalah di Paya Rumput.

Di Sungai Udang, Hasmorny Tamby dari PKR berada di kedudukan terakhir, ditinggalkan calon bebas Zahar Hashim

Calon ketua menteri PH Adly Zahari tampoil menjadi satu-satunya calon Melayu daripada gabungan itu yang menang dalam pilihan raya tersebut.

Kemenangan itu mengikuti jangkaan penganalisis politik yang menjangkakan kemenangan blok itu berikutan peratusan keluar mengundi yang rendah.

Ini kerana pengundi masih berasa takut dengan wabak Covid-19 selain keletihan politik.

PRN Melaka menyaksikan pertembungan tiga blok utama iaitu BN, PN dan PH selepas Dewan Undangan Negeri (DUN) negeri itu dibubarkan pada Oktober lalu selepas empat ahli Dewan Undangan Negeri (Adun) menarik sokongan kepada ketua menteri, Sulaiman Md Ali.

Sulaiman dijangka mengangkat sumpah sebagai ketua menteri Melaka selepas BN membentuk kerajaan negeri.

KEPUTUSAN:

N01 Kuala Linggi – Rosli Abdullah (BN-UMNO)
N02 Tanjung Bidara – Datuk Seri Ab Rauf Yusoh (BN-UMNO)
N03 Ayer Limau – Hameed Mytheen Kunju Basheer (BN-UMNO)
N04 Lendu – Datuk Seri Sulaiman Md Ali (BN-UMNO)
N05 Taboh Naning – Zulkiflee Mohd Zin (BN-UMNO)
N06 Rembia – Datuk Muhammad Jailani Khamis (BN-UMNO)
N07 Gadek – P. Shanmugam (BN-MIC)
N08 Machap Jaya – Ngwe Hee Sem (BN-MCA)
N09 Durian Tunggal – Zahari Abd. Kalil (BN-UMNO)
N10 Asahan – Fairul Nizam Roslan (BN-UMNO)
N11 Sungai Udang – Dr Mohd Aleef Yusof (PN-PPBM)
N12 Pantai Kundor – Tuminah Kadi @ Mohd Hashim (BN-UMNO)
N13 Paya Rumput – Datuk Rais Yasin (BN-UMNO)
N14 Kelebang – Datuk Lim Ban Hong (BN-MCA)
N15 Pengkalan Batu – Datuk Kalsom Nordin (BN-UMNO)
N16 Ayer Keroh – Kerk Chee Yee (PH-DAP)
N17 Bukit Katil – Adly Zahari(PH-PAN)
N18 Ayer Molek – Datuk Rahmad Mariman (BN-UMNO)
N19 Kesidang – Seah Shoo Chin (PH-DAP)
N20 Kota Laksamana – Low Chee Leong (PH-DAP)
N21 Duyong – Mohd Noor Helmy Abdul Halem (BN-UMNO)
N22 Bandar Hilir – Leng Chau Yen (PH-DAP)
N23 Telok Mas – Datuk Abdul Razak Abdul Rahman (BN-UMNO)
N24 Bemban – Dr Mohd Yadzil Yaakub (PN-PPBM)
N25 Rim – Datuk Khaidhirah Abu Zahar (BN-UMNO)
N26 Serkam – Datuk Zaidi Attan (BN – UMNO)
N27 Merlimau – Dr Muhamad Akmal Saleh (BN-UMNO)
N28 Sungai Rambai – Siti Faizah Abdul Azis (BN-UMNO)

Berkaitan